Awards And Honours 2021 Complete List Of One Year Important For Competitive Exams [Updated]”

Awards and Honours like Oscar, BAFTA, Grammy, Padma Awards, Dada Saheb Phalke, Rajib Gandhi Khel Ratna Awards, Vyas Samman, Arjuna Awards, and Monthly Awards and Honours 2021 is discussed.

Awards and Honours 2021is very importantly in General Knowledge for competitive Exams like UPSC, SSC, MPSSC, WBCS, State Psc, and all other Competitive Exam as well.

Awards and Honours 2021

Important Awards and Honors 2021:

“Jnanpith Award Winner”:

YearRecipient(s)WorkLanguage(s)
2020   (56th)Sanjay SuriA Gandhian Affair: India’s Curious Portrayal of Love in CinemaHindi

78th Golden Globe Award:

Complete list of 78th Golden Globe Awards and Honours 2021 is listed below:

Golden Globes Winners in the Film category: 

  • Best Motion Picture, Drama-“Nomad land”
  • Best Motion Picture, Musical or Comedy-“Borat Subsequent Movie film”
  • Best Director, Motion Picture-Chloe Zhao, (for Nomad land)
  • Best Actress in a Motion Picture, Drama-Andra Day (for The United States vs. Billie Holiday)
  • Best Actress in a Motion Picture, Musical or Comedy-Rosamund Pike (for I Care a Lot)
  • Best Performance by an Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture-Jodie Foster (for The Mauritanian).
  • Best Actor in a Motion Picture, Drama-Chadwick Boseman (for Ma Rainey’s Black Bottom)
  • Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Musical or Comedy-Sacha Baron Cohen (for Borat Subsequent Movie film).
  • Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture-Daniel Kaluuya (for Judas and the Black Messiah)
  • Best Screenplay, Motion Picture-Aaron Sorkin (for The Trial of the Chicago 7)
  • Best Original Score, Motion Picture-Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste, “Soul”
  • Best Original Song, Motion Picture-“Io Sì (Seen),” “The Life Ahead”
  • Best Motion Picture, Animated-“Soul”
  • Best Motion Picture, Foreign Language-“Minari”

Bafta Award:

Best Movie: Nomad land

Best Actor: Anthony Hopkins [The Father]

The complete winner’s list of 66th Filmfare Awards 2021:

Complete List of 66th Filmfare Awards and Honours are listed below:

  • Best Film: Thappad
  • Critics Best Film: Eeb Allay Ooo! (Prateek Vats )
  • Best Director: Om Raut (Movie- Tanhaji: The Unsung Warrior)
  • Best Actor in a Lead Role (Male): Irrfan Khan ( Movie- Angrezi Medium)
  • Best Actor in a Lead Role (Female): Taapsee Pannu (Movie- Thappad)
  • Critics Best Actor: Amitabh Bachchan (Movie- Gulabo Sitabo)
  • Critics Best Actress: Tillotama Shome (Movie- SIR)
  • Best Actor in a Supporting Role (Male): Saif Ali Khan (Movie- Tanhaji: The Unsung Warrior)
  • Best Actor in a Supporting Role (Female): Farrokh Jaffar (Movie- Gulabo Sitabo)
  • Best Story: Anubhav Sushila Sinha and Mrunamayee Lagoo Waikul (Thappad)
  • Best Screenplay: Rohena Gera (Movie- SIR)
  • Best Dialogue: Juhi Chaturvedi (Movie- Gulabo Sitabo)
  • Best Debut Director: Rajesh Krishnan (Movie- Lootcase)
  • Best Debut Female: Alaya F (Movie-Jawaani Jaaneman)
  • Best Music Album: Pritam (Movie- Ludo)
  • Best Lyrics: Gulzar (Movie/Song- Chhappak)
  • Best Playback Singer (male): Raghav Chaitanya – Ek Tukda Dhoop (Movie- Thappad, Song-Ek Tukda Dhoop)
  • Best Playback Singer (Female): Asees Kaur (Movie- Malang, Song-Malang)
  • Lifetime Achievement Award: Irrfan Khan.
  • People’s Choice Award for Best Short film-Priyanka Banerjee (Movie-Devi)
  • Best short film in Fiction-Shivraj Waichal (Movie-Arjun)
  • The best short film in Non-Fiction- Nitesh Ramesh Parulekar (Movie-Backyard Wildlife Sanctuary)
  • Best Actor male short film- Arnav Abdagire (Movie-Arjun)
  • Best Actor female short film-Purti Savardekar (Movie-The first wedding)

Grammy Awards 2021 winners List:

Complete List of Grammy 2021 Awards and Honours are listed below:

  • Album of the year: “Folklore”, Taylor Swift
  • Record of the year: “Everything I Wanted”, Billie Eilish
  • Song of the year “I Can’t Breathe” by Dernst Emile II, H.E.R. and Tiara Thomas
  • Best Comedy Album: “Black Mitzvah”, Tiffany Haddish
  • Best new artist: “Megan Thee Stallion”
  • Best pop solo performance“Watermelon Sugar”, Harry Styles
  • Best pop duo/group performance“Rain on Me”, Lady Gaga & Ariana Grande
  • Best traditional pop vocal album:  “American Standard”, James Taylor
  • Best pop vocal album: “Future Nostalgia”, Dua Lipa
  • Best album notes“Dead Man’s Pop” by Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)
  • Best alternative music album“Fetch the Bolt Cutters”, Fiona Apple
  • Best rap song:  “Savage”, Megan thee Stallion featuring Beyonce, Shawn Carter, Brittany  
  • The best song was written for visual media“No Time to Die” (from No Time to Die), Billie Eilish
  • Best country song“Crowded Table”, The High women
  • Best country album“Wildcard”, Miranda Lambert
  • Best country duo/group performance“10,000 Hours”, Dan, Shay, and Justin Bieber
  • Best country solo performance“When My Amy Prays”, Vince Gill
  • Best folk album“All the Good Times”, Gillian Welch & David Rawlings
  • Best Global music album“Twice as Tall”, Burna Boy
  • Best Historical Album: “It’s Such A Good Feeling: The Best Of Mister Rogers” , Mister Rogers
  • Best instrumental composition“Sputnik”, Maria Schneider
  • Best musical theater album“Jagged Little Pill”
  • Best new age album: “More Guitar Stories”, Jim “Kimo” West
  • Best Music Film: “Linda Ronstadt: The Sound of My Voice”, Linda Ronstadt
  • Best Music Video: “Brown Skin Girl”, Beyonce, Saint Jhn & Wizkid Featuring Blue Ivy Carter
  • Best rap album“King’s Disease”, Nas
  • Best Rap Performance: “Savage”, Megan thee Stallion featuring Beyonce
  • Best Rock Album: “The New Abnormal”, The Strokes
  • Best Rock Performance: “Shameika”, Fiona Apple
  • Best Rock Song: “Stay High”, Brittany Howard (Songwriter)  
  • Best American Roots Performance: “I Remember Everything”, John Prine
  • Best American Roots Song: “I Remember Everything”, John Prine
  • Best American Album: “World on the Ground”, Sarah Jarosz
  • Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “Donna Lee”, John Beasley
  • Best Arrangement, Instruments, and Vocals: “He Won’t Hold You”, Jacob Collier featuring Rapsody
  • Best Bluegrass Album: “Home”, Billy Strings
  • Best Boxed or Special Limited Edition Package: “Ode to Joy”, Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco)
  • Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: “Contemporary Voices”, Pacifica Quartet
  • Best children’s album“All the Ladies”, Joanie Leeds
  • Producer of the Year, Classical: “David Frost “
  • Producer of the Year, Non-Classical: “Andrew Watt “
  • Best Choral Performance: “Danielpour: The Passion of Yeshua”\, JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)
  • Best Classical Compendium: “Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke, Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer
  • Best Classical Instrumental Solo: “Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra”, Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)
  • Best Classical Solo Vocal Album: “Smyth: The Prison”, Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)
  • Best compilation soundtrack for visual media“Jojo Rabbit”, Various artists
  • Best Contemporary Blues Album: “Have You Lost Your Mind Yet?”, Fantastic Negrito
  • Best Contemporary Christian Music Album: “Jesus is King”, Kanye West
  • Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “There Was Jesus”, Zach Williams & Dolly Parton
  • Best Contemporary Classical Composition: “Rouse: Symphony No. 5”, Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
  • Best Contemporary Instrumental Album: “Live at the Royal Albert Hall”, Snarky Puppy
  • Best dance recording“10%” -Kaytranada featuring Kali Uchis
  • Best dance/electronic album“Bubba” , Kaytranada
  • Best Engineered Album, Classical”:Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’”, David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
  • Best Engineered Album, Non-Classical: “Hyperspace”, Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua, Beck Hansen & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)
  • Best Gospel Album: “Gospel According to PJ”, PJ Morton
  • Best Gospel Performance/Song: “Movin’ On”, Jonathan McReynolds & Mali Music
  • Best Improvised Jazz Solo: “All Blues”, Chick Corea, soloist
  • Best Jazz Instrumental Album: “Trilogy 2”, Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade
  • Best Jazz Vocal Album: “Secrets are the Best Stories”, Kurt Elling featuring Danilo Perez
  • Best Large Jazz Ensemble Album: “Data Lords”, Maria Schneider Orchestra
  • Best Latin Jazz Album: “Four Questions”, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • Best Latin Pop Album or Urban Album: “YHLQMDLG”, Bad Bunny
  • Best Latin Rock or Alternative Album:”La Conquista del Espacio” , Fito Paez
  • Best Melodic Rap Performance: “Lockdown”, Anderson.Paak
  • Best Metal Performance: “Bum-Rush”, Body Count
  • Best Opera Recording: “Gershwin Porgy and Bess”, David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
  • Best Orchestral Performance: “Ives: Complete Symphonies”, Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
  • Best Progressive R&B Album: “It Is What It Is”, Thundercat
  • Best R&B Album: “Bigger Love”, John Legend
  • Best R&B Performance: “Black Parade”, Beyonce
  • Best R&B Song: “Better Than I Imagined”, Robert Glasper featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello
  • Best recording package“Vols. 11 & 12”, Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions)
  • Best reggae album“Got to Be Tough”, Toots & The Maytals
  • Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): “Un Canto por México, Vol. 1” , Natalia Lafourcade
  • Best regional roots music album“Atmosphere”, New Orleans Nightcrawlers
  • Best Remixed Recording : “Roses (Imanbek Remix)” , Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN)
  • Best Roots Gospel Album: “Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)”, Fisk Jubilee Singers
  • Best score soundtrack for visual media“Joker”, Hildur Guonadottir, composer
  • Best spoken word album (includes poetry, audiobooks, and storytelling)“Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth”, Rachel Maddow
  • Best Traditional Blues Album: “Rawer than Raw”, Bobby Rush
  • Best Traditional R&B Performance: “Anything for You”, Ledisi
  • Best Tropical Latin Album: “40”, Grupo Niche

Padma Awards List:

Complete List of Padma Awards and Honours are listed below:

Padma Awards are conferred by the President of India at Rashtrapati Bhawan every year at ceremonial functions of Republic Day of India (26th January).

There are three Padma Awards given on Republic Day (26th January) every year.

  1. Padma Vibhushan
  2. Padma Bhushan
  3. Padma Shri

This year the President has approved the conferment of 119 Padma Awards including 1 duo case (in a duo case, the award is counted as one) as per the list below. The list comprises 7 Padma Vibhushan, 10 Padma Bhushan, and 102 Padma Shri Awards.

Padma Awards 2021 winners list

  • Padma Vibhushan-7 persons
  • Padma Bhushan-10 persons
  • Padma Shri-102 persons
  • Total-119 persons
  • women awardees –29 persons
  • Foreigners/NRI/PIO/OCI –10 persons

Padma Vibhushan 2021 winners(7)

SNName FieldState/Country
1.Shri Shinzo AbePublic AffairsJapan
2.Shri S P Balasubramaniam(Posthumous)ArtTamil Nadu
3.Dr. Belle Monappa HegdeMedicineKarnataka
4.Shri Narinder Singh Kapany (Posthumous)Science and EngineeringUnited States of America 
5.Maulana Wahiduddin KhanOthers- SpiritualismDelhi
6.Shri B. B. LalOthers- ArchaeologyDelhi
7.Shri Sudarshan SahooArtOdisha

Padma Bhushan Award 2021 (10)

8.Ms. Krishnan Nair Shantakumari ChithraArtKerala
9.Shri Tarun Gogoi (Posthumous)Public AffairsAssam
10.Shri Chandrashekhar KambaraLiterature and EducationKarnataka
11.Ms. Sumitra MahajanPublic AffairsMadhya Pradesh
12.Shri Nripendra MisraCivil ServiceUttar Pradesh
13.Shri Ram Vilas Paswan (Posthumous)Public AffairsBihar
14.Shri Keshubhai Patel (Posthumous)Public AffairsGujarat
15.Shri Kalbe Sadiq (Posthumous)Others-Spiritualism Uttar Pradesh 
16.Shri Rajnikant Devidas ShroffTrade and IndustryMaharashtra
17.Shri Tarlochan SinghPublic AffairsHaryana
Awards and Honours

Padma Shri Award 2021(102)

18.Shri Gulfam AhmedArt Uttar Pradesh
19.Ms. P. AnithaSportsTamil Nadu
20.Shri Rama Swamy AnnavarapuArtAndhra Pradesh
21.Shri Subbu ArumugamArt Tamil Nadu
22.Shri Prakasarao AsavadiLiterature and EducationAndhra Pradesh
23.Ms. Bhuri BaiArtMadhya Pradesh
24.Shri Radhe Shyam BarleArtChhattisgarh
25.Shri Dharma Narayan BarmaLiterature and EducationWest Bengal
26.Ms. Lakhimi BaruahSocial WorkAssam
27.Shri Biren Kumar BasakArtWest Bengal
28.Ms. Rajni BectorTrade and IndustryPunjab
29.Shri Peter Brook  ArtUnited Kingdom
30.Ms. Sangkhumi BualchhuakSocial WorkMizoram
31.Shri Gopiram Bargayn BurabhakatArtAssam
32.Ms. Bijoya ChakravartyPublic AffairsAssam
33.Shri Sujit ChattopadhyayLiterature and EducationWest Bengal
34.Shri Jagdish Chaudhary (Posthumous)Social WorkUttar Pradesh
35.Shri TsultrimChonjorSocial WorkLadakh
36.Ms. Mouma DasSportsWest Bengal
37.Shri Srikant DatarLiterature and EducationUnited States of America
38.Shri Narayan DebnathArtWest Bengal
39.Ms. Chutni DeviSocial WorkJharkhand
40.Ms. Dulari DeviArtBihar
41.Ms. Radhe DeviArtManipur
42.Ms. Shanti DeviSocial WorkOdisha
43.Shri Wayan DibiaArtIndonesia
44.Shri Dadudan GadhaviLiterature & EducationGujarat
45.Shri Parshuram Atmaram GangavaneArtMaharashtra
46.Shri Jai Bhagwan GoyalLiterature and EducationHaryana
47.Shri Jagadish Chandra HalderLiterature and EducationWest Bengal
48.Shri Mangal Singh HazowaryLiterature and EducationAssam
49.Ms. Anshu JamsenpaSportsArunachal Pradesh
50.Ms. Purnamasi JaniArtOdisha
51.Matha B. Manjamma JogatiArtKarnataka
52.Shri Damodaran KaithapramArtKerala
53.Shri Namdeo C KambleLiterature and EducationMaharashtra
54.Shri Maheshbhai & Shri Nareshbhai Kanodia (Duo) * (Posthumous)ArtGujarat
55.Shri Rajat Kumar KarLiterature and EducationOdisha
56.Shri Rangasami Lakshminarayana KashyapLiterature and EducationKarnataka
57.Ms. Prakash KaurSocial WorkPunjab
58.Shri Nicholas KazanasLiterature and EducationGreece
59.Shri K Kesavasamy  ArtPuducherry
60.Shri Ghulam Rasool KhanArtJammu and Kashmir
61.Shri Lakha KhanArtRajasthan
62.Ms. Sanjida KhatunArtBangladesh
63.Shri Vinayak Vishnu KhedekarArtGoa
64.Ms. Niru KumarSocial WorkDelhi
65.Ms. Lajwanti  ArtPunjab
66.Shri Rattan LalScience and EngineeringUnited States of America
67.Shri Ali ManikfanOthers-Grassroots InnovationLakshadweep
68.Shri Ramachandra ManjhiArtBihar
69.Shri Dulal MankiArtAssam
70.Shri Nanadro B MarakOthers- AgricultureMeghalaya
71.Shri Rewben MashangvaArtManipur
72.Shri Chandrakant MehtaLiterature and EducationGujarat
73.Dr. Rattan Lal MittalMedicinePunjab
74.Shri Madhavan NambiarSportsKerala
75.Shri Shyam Sundar PaliwalSocial WorkRajasthan 
76.Dr.Chandrakant Sambhaji PandavMedicineDelhi
77.Dr. J N Pande (Posthumous)MedicineDelhi
78.Shri Solomon PappaiahLiterature and Education- JournalismTamil Nadu
79.Ms. PappammalOthers- Agriculture Tamil Nadu
80.Dr. Krishna Mohan PathiMedicineOdisha
81.Ms. Jaswantiben Jamnadas PopatTrade and IndustryMaharashtra
82.Shri Girish PrabhuneSocial WorkMaharashtra
83.Shri Nanda PrustyLiterature and EducationOdisha
84.Shri K K Ramachandra PulavarArtKerala
85.Shri Balan PutheriLiterature and EducationKerala
86.Ms. Birubala RabhaSocial WorkAssam
87.Shri Kanaka RajuArtTelangana
88.Ms. Bombay Jayashri RamnathArtTamil Nadu
89.Shri Satyaram ReangArtTripura
90.Dr.Dhananjay Diwakar SagdeoMedicineKerala
91.Shri Ashok Kumar SahuMedicineUttar Pradesh
92.Dr.Bhupendra Kumar Singh SanjayMedicineUttarakhand
93.Ms. Sindhutai SapkalSocial WorkMaharashtra
94.Shri Chaman Lal Sapru (Posthumous)Literature and EducationJammu and Kashmir
95.Shri Roman SarmahLiterature and Education- JournalismAssam
96.Shri Imran ShahLiterature and EducationAssam
97.Shri Prem Chand SharmaOthers- Agriculture  Uttarakhand
98.Shri Arjun Singh ShekhawatLiterature and EducationRajasthan
99.Shri Ram Yatna ShuklaLiterature and EducationUttar Pradesh
100.Shri Jitender Singh ShuntySocial WorkDelhi
101.Shri Kartar Paras Ram SinghArtHimachal Pradesh
102.Shri Kartar SinghArtPunjab
103.Dr.Dilip Kumar SinghMedicineBihar
104.Shri Chandra Shekhar SinghOthers-AgricultureUttar Pradesh
105.Ms. Sudha Hari Narayan SinghSportsUttar Pradesh
106.Shri Virender SinghSportsHaryana
107.Ms. Mridula Sinha (Posthumous)Literature and EducationBihar
108.Shri K C Sivasankar (Posthumous)ArtTamil Nadu
109.Guru Maa Kamali SorenSocial WorkWest Bengal
110.Shri Marachi SubburamanSocial WorkTamil Nadu
111.Shri P Subramanian (Posthumous)Trade and IndustryTamil Nadu
112.Ms. Nidumolu Sumathi  ArtAndhra Pradesh
113.Shri Kapil TiwariLiterature and EducationMadhya Pradesh
114.Father Valles (Posthumous)Literature and EducationSpain
115.Dr.Thiruvengadam Veeraraghavan (Posthumous)MedicineTamil Nadu
116.Shri Sridhar VembuTrade and IndustryTamil Nadu
117.Shri K Y Venkatesh  SportsKarnataka
118.Ms. Usha YadavLiterature and EducationUttar Pradesh
119.Col Quazi Sajjad Ali ZahirPublic AffairsBangladesh
Awards and Honours

Dada Saheb Phalke Awards:

Complete List of Dada Saheb Phalke Awards and Honours are listed below:

  • This award named after the “father of Indian Cinema” Dadasaheb Phalke. He made India’s first full-length feature film Raja Harishchandra in 1913.
  • It was instituted in 1969.
  • The Dadasaheb Phalke Award comprises a Swarna Kamal (Golden Lotus) Medalian, a cash prize of Rs.10,00,000 (10 lakh), and a shawl.
  • The first recipient of the Dadasaheb Phalke award was actress Devika Rani.
  • Till now 2021, there have been a total of 51 awardees awarded the Dadasaheb Phalke Award.
  • Among those, actor Prithviraj Kapoor (1971) and actor Vinod Khanna (2017) is the only posthumous recipients.
  • The most recent recipient of the award is actor Rajnikant(51st) for the 2019 year.

List of Dadasaheb Phalke Award (1969-2021) Recipients:

Ceremonial YearRecipientFilm industry
2019(51st)RajnikantTamil
Awards and Honours
  1. Best Actor (Female)- Deepika Padukone, Chhapaak
  2. Best Actor (Male)- Akshay Kumar, Laxmii
  3. Critic’s Best Actress- Kiara Advani, Guilty
  4. Critic’s Best Actor- Sushant Singh Rajput
  5. Best Film- Tanhaji: The Unsung Warrior
  6. Best International Feature Film- Parasite
  7. Most Versatile Actor- Kay Kay Menon
  8. Best Director- Anurag Basu, Ludo
  9. Best Actor in a Supporting Role- Vikrant Massey, Chhapaak
  10. Best Actress in Supporting Role- Radhika Madan
  11. Best Actor in Comic Role- Kunal Kemmu, Lootcase
  12. Best Actor (Web Series)- Bobby Deol, Aashram
  13. Best Actress (Web Series)- Sushmita Sen, Aarya
  14. Best Web Series- Scam: 1992
  15. Album of the Year- Titliyaan
  16. Best Television Series- Kundali Bhagya
  17. Photographer of the Year- Daboo Ratnani
  18. Style Diva of the Year- Divya Khosla Kumar
  19. Best Actress in Television Series- Surbhi Chandna
  20. Best Actor in Television Series- Dheeraj Dhoopar
  21. Performer of the Year- Nora Fatehi
  22. Outstanding Contribution to Film Industry- Dharmendra
  23. Outstanding Contribution to Literature in Indian Cinema- Chetan Bhagat

Monthly Awards and Honours 2021 May Awards and Honours:

Complete List of Monthly Awards and Honours of May 2021 are listed below:

Awards NameWinner’s name
Abu Dhabi Shakti Award for children’s literature  Kalavoor Ravikumar’s Chinese Boy
Abu Dhabi Shakti Award for DramaT Pavithran (Property) & Cheramangalam Chamunni (Journals of Life)
Abu Dhabi Shakti Award for Knowledge LiteratureAnil Vallathol (Ezhuthachan, a textbook), Jon Samuel (Yathastu) & L.Gopikrishnan (I am my enemy)
Abu Dhabi Shakti Award for PoetryDesamangalam Ramakrishnan (Can I Meet You) E. Sandhya (because she has a mother)
Arab World Nobel PrizeDr Tahera Qutbuddin (1st Indian)
Arline Pacht Global Vision Award2021Gita Mittal ( Former Chief Justice of J& K High Court)
Basavashree award for 2019Rajeev Taranath (Classical Musician)
Basavashree award for 2020Dr K Kasturirangan
Basketball Hall of FameKobe Bryant (Posthumously)
Best actor award at New York City International Film FestivalAnupam Kher
Etienne Glichitch AwardHockey India
European Golden Boot AwardRobert Lewandowski
FIH (International Hockey Federation) President’s AwardV Karthikeyan Pandian
Footballer of the yearRuben Dias
Gold Stevie Award 2021SpiceHealth (for ‘Most Valuable Medical Innovation’ under Covid19)
Green Urja AwardIndian Renewable Energy Development Agency Ltd (IREDA)
Icon Award at Billboard Music AwardSinger Pink
International ENI Award 2020 (also called the Energy Frontier award)C.N.R. Rao(Veteran Indian Chemist)
International Invincible Gold Medal of 2021Ramesh Pokhriyal Nishank
Miss Universe 2020 (69th)Andrea Meza (Mexico)
Princess of Asturias Award2021 ( Spain’s top award)Amartya Kumar Sen
Ramakrishnan AwardT Padmanabhan(Writer)
Rudolf V Schindler awardDr. Nageshwar Reddy (first Indian). He also called the father of gastroscopy
Templeton prize 2021Jane Goodall (Naturalist)
Whitley Awards 2021 (Green Oscar)Nuklu Phom(Nagaland conservationist) For his work “Establishing a biodiversity peace corridor
World Choreography Award 2020Suresh Mukund(1st Indian to win this award)
World Food Award 2021Dr Shakuntala Hark Singh Thilstad
World Press Freedom PrizeMaria Ressa (Philippines)
    2021 Laureus World Sports Awards
Sports-person woman of the Year award  Naomi Osaka
Sports-person man of the Year awardRafael Nadal
World Team of the Year awardBayern Munich football team
Athlete Advocate of the YearLewis Hamilton
Sporting Inspiration AwardLiverpool footballer Mo Salah
Lifetime Achievement AwardBillie Jean King
Awards and Honours

Chief Minister Naveen Patnaik announced ‘Manoj Das International Literary Award’

Monthly Awards and Honours April 2021 Awards and Honours:

Complete List of Monthly Awards and Honours of April 2021 are listed below:

Awards NameWinner’s name
2020 Association for Computing Machinery A.M. Turing AwardAlfred V. Aho and Jeffrey David Ullman
30th GD Birla Award (for Scientific Research)Prof. Suman Chakraborty
51st Dadasaheb Phalke AwardsRajinikanth
78th Venice International Film FestivalRoberto Benigni
Abu Dhabi’s Top Civilian AwardYusuff Ali M. A
Best Foreign Language Feature awardMarathi film “Puglya”
Golden Lantern AwardGeevarghese Mar Coorilos Metropolitan (Diocese of Mumbai)
Golden Lion for Lifetime Achievement AwardRoberto Benigni
ICC ‘Player of the Month’ award for MarcBhuvneshwar Kumar
India’s Best Bank for SME’s at the Asiamoney Best Bank AwardsHDFC Bank
Kalinga Ratna Samman 2021Biswabhushan Harichandan (Governor of Andhra Pradesh)
Knight of the Order of Arts and Letters, the 2nd highest civilian French honourGuneet Monga (Filmmaker)
Lead Z Teacher AwardsOne Million for One Billion (1M1B) Foundation
National Award for Innovation Training Practices 2019 2020Hindustan Aeronautics Limited (HAL)
National Book Critics Circle PrizeMaggie O’Farrell’s ‘Hamnet’
Nelson Mandela World Humanitarian Award 2021Rumana Sinha Sehgal
Rathbones Folio Prize 2021Carmen Maria Machado(for her book titles as ‘ In the Dream House: A Memoir’)
Saraswati Samman 2020Dr Sharankumar Limbale
Sir Richard Hadlee MedalKane Williamson (New Zealand cricket player)
South Asian Wushu ChampionshipAniyan Midhun
Thilakan awardPramod Payyannur
UN’s National Innovative and Sustainable Supply Chain AwardAditya Birla Group’s Birla Cellulose Limited
Wild Innovator AwardDr. Krithi K Karanth

Monthly Awards and Honours 2021 March Awards and Honors 2021:

Complete List of Monthly Awards and Honours of March 2021 are listed below:

AwardsWinner
2021 Indian car of the year awardHyundai i20
BBC India Sportswoman of the Year award for 2020Koneru Humpy
CERAWeek global energy and environment leadership awardNarendra Modi
Chancellor’s Award 2020Kerala Agricultural University
Cities India Awards 2021Mo Bus service
Emerging Player of the Year award 2021Manu Bhaker
Gandhi Peace Prize 2020Bangbandhu Sheikh Mujibur Rehman
Global Lighthouse NetworkReNew Power
Great Place to Work AwardEsaf Small Finance Bank
Green Car awardTata Nexon EV
Harsh C. MariwalaEY Entrepreneur of the Year 2020
International Ranger Award (Only Ranger from Asia)Mahinder Giri (Range officer of Rajaji Tiger Reserve )
International woman of courage Award 2021Gowsalya Shankar
Kendra Sahitya Akademi Award 2020Nikhileswar
Kendra Sahitya Akademi Award for Best Children’s bookMani Shankar Mukhopadhyay (Shankar)
Lifetime Achievement Award 2021Anju Bobby George
M K Arjunan Master awardSreekumaran Thampi
Maharashtra Bhushan Award 2020Asha Bhosle
30th Bihari Puraskar for 2020Mohankrishna Bohara (For his Hindi book of Criticism, titled Taslima: Sangharsh aur Sahitya)
Most Trusted Eyecare Hospital of the Year AwardedRajan Eye Care Hospital
Rathbones Folio Literary prize 2021Carmen Maria Machado (American author) For the book:-“In The Dream House: Amemoir”
SKOCH AwardDGP Gautam Sawang (Best DGP in India)
Valiant AwardZack Snyder ( American filmmaker)
Awards and Honours

Monthly Awards and Honours 2021 February 2021 Awards and Honours

AwardsWinner
Akademy’s award for the best short story for 2019Vinoy Thomas’s ‘Ramachi’
Asia Environmental Enforcement Award 2020Wildlife Crime Control Bureau
Best novel for the year 2019S Hareesh’s novel ‘Meesha’
Best poem awardP Raman’s ‘Rathri Pandhradarakku Oru Tharattu’
Digital Technology Sabha Award (2nd time)Andhra Pradesh State Road Transport Corporation
Fourth edition of the Alert Being Awards 2020AR Rahman & Saidapet Hari Krishnan
Genome Valley Excellence Award for 2021Bharat Biotech
Gandhi Peace Prize for 2019Late Sultan Qaboos bin said Al Said(Oman)
Gandhi Peace Prize for 2020Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman(Bangladesh)
International Anti Corruption Champions AwardAnjali Bharadwaj
J C Daniel AwardHariharan
National Bal Shree awardMadhurima
SKOCH Award: Chief Minister of the YearY. S. Jagan Mohan Reddy(Andhra Pradesh CM)
SKOCH Challenger Award: Best performance in e-governance categoryMinistry of Tribal Affairs
Swachh Hotel awardITC Grand Chola Hotel, Guindy
Tamil Semmal awardMuthalankurichi Kamarasu
Tiger AwardTamil film Koozhangal
VLCC Femina Miss India World 2020Manasa Varanasi from Telangana
Vyas Samman 2020Prof. Sharad Pagare
Awards and Honours 2021

Monthly Awards and Honours January 2021 Awards and Honours:

Complete List of Monthly Awards and Honours of January 2021 are listed below:

AwardsWinner
Bharat Gaurav AwardKaruna Sagar IPS
Eminent Engineer Award for the Year 2020Shri V.K.Yadav
Indian Personality of the Year at IFFIBiswajit Chatterjee
Kayakalp AwardAIIMS Bhubaneswar
National Florence Nightingale Award 2020Dr. Shailla Cannie
National award for best electoral practices 2020Meghalaya
Quaide Milleth AwardBilkis Dadi and Harsh Mander
Raja Mansingh Tomar awardAbhinav Kala Parishad
Sahitya Gaurav Samman 2021Ramesh Pokhriyal Nishank
Scientist of the Year awardHemant Kumar Pandey
Subas Chandra Bose Aapada Prabandhan Puraskar 2021Dr. Rajendra Kumar Bhandari
Tansen Samman (96th)Pandit Satish Vyas

Monthly Awards and Honours December Awards and Honors 2020

Complete List of Monthly Awards and Honours of December 2020 are listed below:

AwardPerson /Awardees
Global Teacher Prize2020Ranjitsinh Disale (1st Indian) From Zilla Parishad Primary School, in Paritewadi village, Solapur district of Maharashtra.
TIME’s Kid Of The Year ( 1st Time)Gitanjali Rao
The Straits Times Asians of the Year for 2020Adar Poonawalla
International King Bhumibol World Soil Day Award 2020Indian Council of Agricultural Research (ICAR)
Rabindranath Tagore Literary PrizeRaj Kamal Jha
UN Investment Promotion Award 2020 by UNCTADInvest India
Ramanujan Prize for Young Mathematicians2020Carolina Araujo A mathematician from the Institute for Pure and Applied Mathematics (IMPA), Rio de Janeiro, Brazil
Sportsperson of the Year awardsMale-Bajrang Punia(Freestyle Wrestling) , Female-Elavenil Valarivan(Shooting)
Social Entrepreneur of the Year Award India 2020Ashraf Patel
Goldman Environmental Prize 2020 for AsiaPaul Sein Twa(Myanmar’s) The co-founder of the Karen Environmental and Social Action Network (KESAN)
Champions of the Earth award2020UN Environment Programme (UNEP)
Golden Peacock Environment Management Award 2020 SAIL
 “Young Champions of the Earth 2020” by United Nations Environment Programme UNEPVidyut Mohan(India’s)
“Global Visionary of Sustainable Business and Peace”Ratan Tata
“ASSOCHAM Enterprise of the Century Award”Ratan Tata
Pandit Deendayal Upadhyay Telecom Skill Excellence AwardsSreenivas Karanam, Bengaluru
“The Legion Of Merit” US HonourPM Narendra Modi
DRDO’s “Scientist of the Year” awardHemant Kumar Pandey
Dr. Narendra Dabholkar Memorial AwardK. Veeramani
Eminent Engineer Award 2020V.K. Yadav (chairman of railway board)
Tansen Samman at the World Music FestivalPt Satish Vyas
Raja Mansingh Tomar awardBhopal based institution Abhinav Kala Parishad
UNESCO AwardSrinagar’s Amar Singh College
CII ITC Sustainability Awards 2020National Thermal Power Corporation Limited (NTPC)
Time magazine’s Award 2020
Time magazine’s ‘Person of the Year’ 2020Joe Biden & Kamala Harris
Entertainer of the YearBTS, Korean pop group
Athlete of the YearLeBron James (basketball star )
Businessperson of the yearEric Yuan (Zoom founder )

Monthly Awards and Honours 2021 November Awards and Honors 2020

Complete List of Monthly Awards and Honours of DNovember 2020 are listed below:

WinnersAward
Dr Dinesh KatreEmmett Leahy Award 2020
Paul ZachariaEzhuthachan Puraskaram 2020
HariharanJC Daniel Award for lifetime contribution to Malayalam Cinema
S HareeshJCB Prize in Literature for 2020
Azim PremjiEdelgive Hurun India Philanthropy List 2020
Ruskin BondTata Literature Live Lifetime Achievement Award 2020
Dr K S SubramanianFertilizer Association of India (FAI) Golden Jubilee
Sadat RahmanInternational Children’s Peace Prize 2020
Douglas Stuart2020 Booker Prize for Fiction
Ramesh Pokhriyal NishankVatayan Lifetime Achievement Award
Naseeruddin Shah2020 Aditya Vikram Birla Kala Shikhar Puraskar
Neel Choudhary and Irawati Karnik2020 Aditya Vikram Birla Kalakiran Puraskar
Dr Bish Agrawal2020 AESC (Association of Executive Search and Leadership Consultants) lifetime Achievement Award 2020

Monthly Awards and Honours October 2020:

Complete List of Monthly Awards and Honours of October 2020 are listed below:

AwardsWinners
2020 Gold Stevie Awards for Women in Business(17th)Mrs. Seema Gupta
2020 UN Global Climate Action AwardGlobal Himalayan Expedition (GHE) of India
Ali Special prize in Global Art CompetitionAnzar Mustaeen
America’s Young Scientist ChallengeAnika Chebrolu
Asia Game Changer Award 2020Chef Vikas Khanna
Central Bank of the Year Award 2020Bank of Ghana
CEO of the year and visionary leadership AwardPravir Krishna (MD of TRIFED)
Dr. Tulsi Das Chugh Award 2020Dr. Satish Mishra
Gandhi Award 2020Sanjay Singh
Governor of the year at Central Bank of the Year Award 2020Mark Carney
Humanitarian Action Award by UNDPSonu Sood
IACC (Indo American Chamber of Commerce) lifetime and Global Excellence AwardRatan Tata
Lifetime Achievement Award at the 3rd India International Film Festival of BostonOm Puri (posthumously)
Dayton Literary Peace Prize 2020Margaret Atwood
National Short Story AwardSarah Hall BBC
National Start-Up Awards 2020 Health care categoryWealthy Therapeutics
National Start-Up Awards 2020 Urban Services categoryTaral tech Solutions Private Limited
Outstanding Young Person of the World 2020Dr. Jajini Varghese(UK based Indian origin plastic surgeon)
Pride of India, a special award at 3rd India International Film Festival of BostonChef Vikas Khanna
Right Livelihood Award 2020Ales Bialiatsli (Belarus), Nasrin Sotoudeh (Iran), Bryan Stevenson (US), and Lottie Cunningham Wren (Nicaragua)
Sarala PuraskarNityanand Nayak (Odia Poet)
Wildlife Photographer of the Year Award 2020Aishwarya Sridhar
Young Achievers Award 2020Sana Hazari

Swachh Bharat Awards 2020

Swachh Bharat Awards and Honours List given below

  • State Level -Gujarat
  • District Level -Tirunelveli in Tamil Nadu
  • Block Level- Khachrod block in Ujjain district in Madhya Pradesh
  • Gram Panchayat Level- Chinnanur Village in Tamil Nadu

2020 Nobel Prize winner

Complete list of Nobel Prize 2020 with their respective fields are given below, and Nobel Prize Awards and Honours is very important for competitive exams.

Field Winners Contributions For
  PhysicsRoger Penrose(UK) Prize share: 1/2“For the discovery that black hole formation is a robust prediction of the general theory of relativity”
Reinhard Genzel(Germany) Prize share: 1/4  “For the discovery of a supermassive compact object at the center of our galaxy”.
Andrea Ghez(USA) Prize share: 1/4
    ChemistryEmmanuelle Charpentier (France) Prize share: 1/2  “For the development of a method for genome editing”.
Jennifer A. Doudna (USA) Prize share: 1/2
  Physiology or MedicineHarvey J. Alter(USA) Prize share: 1/3“For the discovery of the Hepatitis C virus.”
Michael Houghton(UK) Prize share: 1/3
Charles M. Rice(USA) Prize share: 1/3
LiteratureLouise Gluck  For her unmistakable poetic voice that with austere beauty makes individual existence universal.
PeaceWorld Food Programme (WFP)  For its efforts to combat hunger & Achievement of food security
EconomicsPaul R. Milgrom Prize share: 1/2 Robert B. Wilson Prize share: 1/2For improvements to auction theory and inventions of new auction formats.

Shanti Swarup Bhatnagar Prize 2020

List of 14 Fourteen scientists’ awardees in Shanti Swarup Bhatnagar Prize 2020 Awards and Honours:

CategoryWinners 
Biological Sciences Dr. Subhadeep Chatterjee, Dr. Vatsala Thirumalai
Chemical SciencesDr. Jyotirmayee Dash,  Dr. Subi Jacob George
Earth, Atmosphere, Ocean and Planetary Sciences  Dr. Abhijit Mukherjee,  Dr. Suryendu Dutta
Engineering SciencesDr. Amol Arvindrao Kulkarni, Dr. Kinshuk Dasgupta
Mathematics Sciences Dr. UK Anandavardhanan, Dr. Rajat Subhra Hazra
Medicine SciencesDr. Bushra Ateeq, Dr. Ritesh Agarwal
Physics SciencesDr. Rajesh Ganapathy,  Dr. Surajit Dhara

14th Asian Film Awards Winners List:

Complete List of 14th Asian Film Awards and Honours winner list given below:

Award CategoryWinner Name
Best ActorLee Byung hun – The Man Standing Next (South Korea)
Best ActressZhou Dongyu – Better Days (China)
Best Supporting ActorRyo Kase – To the Ends of the Earth
Best Supporting ActressKo Shu chin – A Sun
Best DirectorWang Xiaoshuai for So Long, My Son (China)
Best CinematographyDong Jinsong – The Wild Goose Lake
Best Costume Designer Pacharin Surawatanapongs– Happy Old Year
Best EditingYang Jin mo – Parasite
Best FilmParasite (South Korea)
Best NewcomerJackson Yee – Better Days
Best New DirectorHikari – 37 Seconds
Best ScreenplayBong Joon ho, Han Jin won – Parasite
Best Original Music Karsh Kale, The Salvage Audio Collective – Gully Boy
Best Production DesignHa jun Lee – Parasite
Best Visual EffectsTomi Kijo, Renovatio Pictures – Detention
Best SoundYoshifumi Kureishi – Listen to the Univers

Awards & Honors September 2020

Complete List of Monthly Awards and Honours of September 2020 are listed below:

Award/PrizeWinner
‘National Energy Leader’ and ‘Excellent Energy Efficient Unit’ awardHyderabad
National Teachers Award 2020Roohi Sultana
Board Rashtriya Khel Protsahan Puruskar 2020Air Force Sports Control Board (Air Marshal MSG Menon received the award)
AIMA Chanakya National Management Games(NMG)2020NTPC Vallur from Tamil Nadu
TiE50 awardIIT Madras incubated Agnikul Cosmos
Indira Gandhi Peace Prize 2019Sir David Attenborough. He is an English broadcaster and a historian
Lifetime Achievement Award Euromoney Awards of Excellence 2020Aditya Puri (MD, HDFC Bank)
Dayton Literary Peace Prize’s lifetime achievement award 2020Margaret Atwood (Canadian writer)
Asia Game Changer Award 2020Vikas Khanna (Skytrax Miichelin star chef)
2020 cohort of 17 young leaders for the Sustainable Development GoalsUdit Singhal
PATA Grand Award 2020Kerala Tourism
Golden Pen of Freedom AwardJineth Bedoya Lima (Colombian journalist)
James Dyson India Award 2020Shashank Nimkar from the National Institute of Design (Ahmedabad)  For his invention: ‘Earth Tatva’
Leaders Award in the Mega Large Business, Process Sector category 2020.GAIL (India) Limited
United Nations awardKerala For its “outstanding contribution” towards the non-communicable diseases related sustainable development goals
Gan Samragni Lata Mangeshkar award for the year 2020 21Usha Mangeshkar
SDG Special Humanitarian Action AwardSonu Sood
Ig Psychology Prize 2020Miranda Giacomin of Canada and Nicholas Rule from the USA
PATA Grand Title Winners 2020:
PATA Grand Title Category winner
Marketing‘Human by Nature Print Campaign’ by Kerala Tourism, India
Sustainability‘Anurak Community Lodge’ by YAANA Ventures, Thailand
In Human Capital Development‘Unleashing Greatness’ by MGM China, Macao, China
Biju Patnaik Sports Award
For outstanding performance in sports and games.Jayanti Behera and Deep Grace Ekka
Biju Patnaik Bravery AwardPurnima Giri and Sabita Giri
Biju Patnaik Sports Award for excellence in coachingSatya Ranjan Patnaik.
For coaching to sports-persons with disabilitySiba Prasad Das
Ig Nobel Prize 2020 for Medical Education
Prime Minister Narendra ModiIndia
Jair BolsonaroBrazil
Boris JohnsonUnited Kingdom
Andres Manuel Lopez ObradorMexico
Alexander LukashenkoBelarus
Donald TrumpUSA
Recep Tayyip ErdoganTurkey
Vladimir Putin Russia
Gurbanguly BerdimuhamedowTurkmenistan.
All India Football Federation (AIFF) awards 2019-20
The complete list of 2019-20 AIFF AWARDS
Men’s Footballer of the YearGurpreet Singh Sandhu.
Women’s Player of the YearSanju Yadav.
Men’s Emerging Footballer of the YearAnirudh Thapa.
Emerging Women’s Footballer of the YearRatanbala Devi.
Best Assistant RefereeP. Vaira Muthu (from Tamil Nadu).
Best RefereeL. Ajit Kumar Meetei (from Manipur).
Best Grassroots Development ProgrammeWest Bengal (based on E licence courses and Golden Baby Leagues).

72nd Emmy award 2020

Complete list of 72nd Emmy Awrads and Honours 2020 are listed below:

Here’s the winners’ list of the Emmy Awards 2020:

  • Drama Series: Succession
  • Supporting Actress in a Drama Series: Julia Garner, Ozark
  • Supporting Actor in a Drama Series: Billy Crudup, The Morning Show
  • Outstanding Directing for a Drama Series: Succession
  • Outstanding Writing for a Drama Series: Succession
  • Lead Actress in a Drama Series: Zendaya, Euphoria
  • Lead Actor in a Drama Series: Jeremy Strong, Succession
  • Limited Series: Watchmen
  • Supporting Actress in a Limited Series or Movie: Uzo Aduba, Mrs. America
  • Supporting Actor in a Limited Series or Movie: Yahya Abdul-Mateen II, Watchmen
  • Outstanding Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special: Unorthodox
  • Outstanding Writing for a Limited Series: Watchmen
  • Lead Actor in a Limited Series or Movie: Mark Ruffalo, I Know This Much Is True
  • Lead Actress in a Limited Series or Movie: Regina King, Watchmen
  • Comedy Series: Schitt’s Creek
  • Supporting Actress in a Comedy Series: Annie Murphy, Schitt’s Creek
  • Supporting Actor in a Comedy Series: Daniel Levy, Schitt’s Creek
  • Outstanding Directing for a Comedy Series: Schitt’s Creek
  • Outstanding Writing for a Comedy Series: Schitt’s Creek
  • Lead Actor in a Comedy Series: Eugene Levy, Schitt’s Creek
  • Lead Actress in a Comedy Series: Catherine O’Hara, Schitt’s Creek
  • Competition Program: RuPaul’s Drag Race
  • Variety Talk Series: Last Week Tonight with John Oliver
  • Outstanding Television Movie: Bad Education

Awards and Honors Awards and Honors August 2020

Complete List of Monthly Awards and Honours of August 2020 are listed below:

Awards NameWinner
SKOCH Gold AwardMinistry of Tribal Affairs India
International Booker Prize 2020Marieke Lucas Rijneveld (Dutch Author). For the novel ‘The Discomfort of Evening’.
National Award to Teachers 2020Ms. Sudha Painuli
Tomyas AwardReshma Mohandas, a nurse with the Government Medical College (MCH), Kottayam.
Asian College of Journalism’s (ACJ) Award 2019Nitin Sethi for Investigative Journalism
K. P. Narayana Kumar Memorial AwardShiv Sahay Singh for Social Impact Journalism
Tamil Nadu CM’s special awardWHO Chief Scientist Soumya Swaminathan
Dasaradhi Award for 2020Tirunagari Ramanujam
Pallikkutam awardNagaland school for innovation in education
Smart India Hackathon 2020Defence Institute of Advanced Technology (DIAT) Pune.
Food Vision 2050 prizeNaandi Foundation Hyderabad
MS Swaminathan awardRS Paroda
Indian Achievers Award 2020Akshat Malik, Founder & CEO of ClickOnCare
Gramodaya awardsSudha Murty and Sivakumar Surampudi
“CEO of the Year  2020” by IAF IndiaGagan Arora, CEO & Strategic Growth Leader of Vertex Global Services
FICCI CSR AwardDalmia Bharat Group for Environment Sustainability.
Prem Bhatia Award2020Dipankar Ghose

National Sports Awards 2020

Complete list of National Sports Awards and Honours 2020 are listed below:

A total of 60 athletes were awarded in National Sports Awards 2020 in a different category. These are

  • Rajiv Gandhi Khel Ratna winner:5 persons
  • Arjuna Award winner: 27 persons
  • Dronacharya Award winner:13 persons
  • Dhyanchand Award: 15 persons

Rajiv Gandhi Khel Ratna Award 2020 winner list:

SI.No.Name of the SportspersonDiscipline
1.Shri Rohit SharmaCricket
2.Shri Mariyappan T.Para Athletics
3.Ms. ManikaBatraTable Tennis
4.Ms. VineshWrestling
5.Ms. RaniHockey

 Dronacharya Award 2020 winner list:

Life-Time Category: –

S. No.Name of the CoachDiscipline
1.Shri DharmendraTiwaryArchery
2.Shri PurushothamRaiAthletics
3.Shri Shiv SinghBoxing
4.Shri RomeshPathaniaHockey
5.Shri Krishan Kumar HoodaKabaddi
6.Shri Vijay BhalchandraMunishwarPara Powerlifting
7.Shri Naresh KumarTennis
8.Shri Om ParkashDahiyaWrestling
Regular Category: –
S. No.Name of the CoachDiscipline
1.Shri Jude Felix SebastianHockey
2.Shri Yogesh MalviyaMallakhamb
3.Shri Jaspal RanaShooting
4.Shri Kuldeep Kumar HandooWushu
5.Shri Gaurav KhannaPara-Badminton

Dhyanchand Award 2020 winner list::

S. No.Name of the SportspersonDiscipline
1.Shri Kuldip Singh BhullarAthletics
2.Ms. Jincy PhilipsAthletics
3.Shri Pradeep Shrikrishna GandheBadminton
4.Ms. Trupti MurgundeBadminton
5.Ms. N. UshaBoxing
6.ShriLakha SinghBoxing
7.Shr iSukhvinder Singh SandhuFootball
8.Shri Ajit SinghHockey
9.Shri Manpreet SinghKabaddi
10.Shri J. Ranjith KumarPara Athletics
11.Shri SatyaprakashTiwariPara Badminton
12.Shri Manjeet SinghRowing
13.Late ShriSachin NagSwimming
14.Shri Nandan P BalTennis
15.Shri Netarpal HoodaWrestling

Arjuna Award 2020 winner list:

S. No.Name of the Sportsperson (Shri)Discipline
1.Shri Atanu DasArchery
2.Ms. Dutee ChandAthletics
3.Shri SatwikSairaj RankireddyBadminton
4.Shri Chirag Chandrasekhar ShettyBadminton
5.Shri Vishesh BhriguvanshiBasketball
6.Subedar Manish KaushikBoxing
7.Ms. Lovlina BorgohainBoxing
8.Shri Ishant SharmaCricket
9.Ms. Deepti SharmaCricket
10.Shri Sawant Ajay AnantEquestrian
11.Shri Sandesh JhinganFootball
12.Ms. Aditi AshokGolf
13.Shri Akashdeep SinghHockey
14.Ms. DeepikaHockey
15.Shri DeepakKabaddi
16.Shri Kale Sarika SudhakarKhoKho
17.Shri Dattu Baban BhokanalRowing
18.Ms. Manu BhakerShooting
19.Shri Saurabh ChaudharyShooting
20.Ms. Madhurika SuhasPatkarTable Tennis
21.Shri Divij SharanTennis
22.Shri Shiva KeshavanWinter Sports
23.Ms. DivyaKakranWrestling
24.Shri Rahul AwareWrestling
25.Shri Suyash Narayan JadhavPara-Swimming
26.Shri SandeepPara Athletics
27.Shri Manish NarwalPara Shooting

Rashtriya Khel Protsahan Puruskar 2020:

SI.NoCategoryEntity/Organization
1Identifying and Nurturing Budding/Young Talent·      Lakshya Institute ·      Army Sports Institute
2Encouragement of sports through Corporate Social ResponsibilityOil and Natural Gas Corporation (ONGC) Ltd.
3Employment of Sports Persons and Sports Welfare MeasuresAir Force Sports Control Board
4Sport For DevelopmentInternational Institute of Sports Management (IISM)

Maulana Abul Kalam Azad (MAKA) Trophy, 2020:

This award is being conferred to the overall top performing university in inter-university tournaments.

  • MAKA Trophy, 2020 winner-Panjab University, Chandigarh

Tenzing Norgay National Adventure Awards 2019:

Complete list of Tenzing Norgay National Adventure Awards and Honours 2019 listed below:

This awarded to recognize the spirit of adventure among the people of the country.

SI.NoName of the SportspersonCategory
1Ms. Anita DeviLand Adventure
2Col. Sarfraz SinghLand Adventure
3Shri Taka TumutLand Adventure
4Shri Narender SinghLand Adventure
5Shri Keval Hiren KakkaLand Adventure
6Shri Satendra SinghWater Adventure
7Shri Gajanand YadavaAir Adventure
8Late Shri Magan BissaLife Time Achievement
Awards and Honours

Awards and Honors July 2020

Complete List of Monthly Awards and Honours of July 2020 are listed below:

AwardeeAward
C RangarajanP C Mahalanobis Lifetime Achievement Award
Siddhartha Mukherjee and Raj ChettyCarnegie Corporation of New York’s 2020 list of ‘Great Immigrants’
Freya Thakral2020 Diana Award
Kritika PandeyOverall Winner of the 2020 Commonwealth Short Story Prize
Lt Col Bharat PannuVirtual Race Across America (VRAAM) 2020
Ratnakar MatkariNatvarya Prabhakar Panshikar Award
International Olympic CommitteeEU Green Building Award 2020
NTPC LtdCII-ITC Sustainability Award 2019
Kezang D Thongdok2020 Dada Saheb Phalke Award
Institute for Human Development (IHD)‘Development Marketplace Award 2020:Innovations to Address Gender-Based Violence’
K SivanVon Karman Award 2020 by International Academy of Astronautics (IAA)
Hockey Player Gurubux Singh and Cricketer Palash NandiMohun Bagan Ratna Award
Chhattisgarh CM Darpan website and mobile appElites Excellence Award 2020
N Chandrasekaran and Jim TaicletUS-India Business Council (USIBC) Global Leadership Award 2020
Ved Prakash Dudeja‘Infra Business Leader of the year 2020 award by Rail Infra and Mobility Digital Award (RIMBDA)’
Sachin AwasthiGlobal Humanitarian Award 2020
Shahidul Alam (Bangladesh), Mohammad Mosaed (Iran), Dapo Olorunyomi (Nigeria), and Svetlana Prokopyeva (Russia)CPJ (Committee to Protect Journalists) International Press Freedom Award 2020
Kate Winslet2020 Toronto International Film Festival (TIFF) Tribute Actor Award
Guinean doctor Morissana Kouyate and Marianna Vardinoyannis from GreeceNelson Mandella Prize 2020
Arnab Chaudhuri‘Legend of Animation’
Greta ThunbergGulbenkian Prize for Humanity
Kala NaryanasamyPresident’s Award for Nurse in Singapore
AdityaGustave Trouve Award for Excellence in Electric Boats and Boating
Jamie VardyPremier League Golden Boot Football Award
Sunil YDV SS‘Karamveer Chakra Award’

Awards and Honors June 2020

Complete List of Monthly Awards and Honours of June 2020 are listed below:

Name of Person/OrganisationAward Name
Amartya SenPeace Prize of the German Book Trade 2020
Beyonce (Music Star)BET Humanitarian Award.
Chef Angad Singh RanaQualityNZ Culinary Cup 2020 in the category of Seafood challenge
Chef Vaibhav BhargavaQualityNZ Culinary Cup 2020 in the category of Mutton/lamb challenge
Deccan Development SocietyPrince Albert II of Monaco Foundation Award
Gulabbai SangamnerkarLifetime Achievement Award of Vithabai Naryangaokar
Himachal Pradesh state panchayati raj departmente-Panchayat Puraskar 2020
Hyderabad airportACI recognition for green practices
J&K administration(3 different panchayats)Deen Dayal Upadhyay Sashaktikaran Puraskar (DDUPSP) awards
Javed Akhtar(first Indian)Richard Dawkins Award 2020
Kiran Mazumdar ShawEY World Entrepreneur of the year 2020
Kritika Pandey(Indian writer)Commonwealth Short Story Prize 2020
Michael ClarkeOrder of Australia honour
National TB Elimination Program 2019: Nagaland and TripuraBest performing small states in the year 2019.
Popstar Beyonce20th Annual BET Awards 2020
Rattan Lal (Indian American soil scientist)World Food Prize 2020
Renjith Kumar(Indian Entrepreneur)“NASA Distinguished Public Service Medal”
Shobha SekharMedal of the Order Australian Honour.
Six District Hospitals of J&K UTKayakalap award
Stefan ManegoldSigmod Contributions Award 2020
The Deccan Development Society (DDS)Monaco Foundation Award
UST GlobalIT Service Provider of the Year 2020 by Everest Group

Awards and Honors May 2020

Complete List of Monthly Awards and Honours of May 2020 are listed below:

Award NameName of Person
2020 Pulitzer PrizeIndian journalists Dar Yasin, Mukhtar Khan, and Channi Anand
Alexander Dalrymple Award 2019, UKVice Admiral Vinay Badhwar
Christophe Merieux Prize(France’s top science prizes)Quarraisha Abdool Karim (South African HIV researcher)
‘coronavirus heroes’ in the USSravya Annappareddy (Indian-American girl) Laila Khan (Pakistani-American girl) for donating cookies to doctors, nurses and firefighters
Deutsche Welle Freedom of Speech Award 2020Journalist Siddharth Varadarajan
Deutsche Welle Freedom of Speech Award 202017 journalists from 14 countries. Indian journalist Siddharth Varadarajan is among the 17 recipients.
International Honorary Member to the American Academy of Arts and SciencesProfessor Shobhana Narasimhan
Nikkei Asia Prize 2020IIT Madras Professor Thalappil Pradeep (for his pioneering work in nanotechnology)
Nikkei Asia Prizes 2020 in ‘Science and Technology’ categoryIT Madras professor T Pradeep
NYIPLA Inventor of the year Award 2020 New York Intellectual Property Law Association (NYIPLA)Rajiv Joshi
Order of Rising Sun by JapanThangjam Dhabali Singh (Manipuri Doctor)
Fed Cup Heart Award 2020 for Asia/Oceania zoneSania mirza
A Prominent Asian Award with the “40 Most Influential Asian Under 40”Shrenik Ghodawat
SKYTRAX World Airport Awards 2020 for Best Regional Airport in India and Central AsiaThe Kempegowda International Airport, Bengaluru
The Marcus Wallenberg Prize 2020Joseph J Landsberg, Richard H Waring and Nicholas C Coops
UN Military Gender Advocate of the Year Award (2019)Suman Gawani (Indian peacekeeper)
V. Admiral G.M. Hiranandani Memorial Rolling Trophy 2020Lieutenant Commander Akshay Kumar.
Young Career Award 2020 (in Nano Science And Technology)Saurabh Lodha
The Annual New Zealand Cricket Awards:
International Women’s ODI Player of the Year awardSuzie Bates
International Men’s ODI Player of the Year awardKane Williamson
International Women’s T20 Player of the Year awardSophie Devine
International men’s T20 Player of the Year awardRoss Taylor
Start-up India Animal Husbandry Grand Challenge Awards
CategoryWinner
Value Added ProductsKrushak Mitra Agro Services Pvt. Ltd., Mumbai
Eliminating Milk AdulterationWhite Gold Technologies LLP, Mumbai
Product TraceabilityEmer Tech Solutions Pvt. Ltd., Mumbai
E-commerce SolutionsMooo Farm, Gurugram, Haryana
Breed Improvement & Animal NutritionAdis Technologies, Belagavi, Karnataka

This is Complete list of Awards and Honours, and it covers Awards and Honours 2020 to Awards and Honours 2021 updated because If you are preparing for any Government Competitive Exams then you need to cover minimum one years Current Affairs. So, its a complete* list for any aspirants.

Checkout Current Affairs Quiz: Click here

Checkout General Knowledge Quiz: Click here

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!